ZigaForm version 7.6.4

VIpadel bag seks nye padelbaner i Rudersdal: Har lavet alt fra A til Z

Seks nye padelbaner er i løbet af 2026 kommet til hos Rudersdal Padel Klub, som med sine 720 medlemmer er blandt Danmarks største foreninger og samtidig har en lang venteliste.

Bag projektet står VIpadel, der som partner i Dansk Padel Forbund siden padelforbundets officielle stiftelse i 2017 har været med til at udvikle padelfaciliteter rundtom i hele landet.

VIpadel har stået for en komplet leverance af de seks baner. Det betyder, at virksomheden har varetaget hele processen fra etablering af fundamentet til opførelsen af padelbanerne.

– Vi har lavet alt fra A til Z. Vi har lavet hele fundamentet, og vi har bygget banerne. Det har den helt store fordel, at kunden dermed kun har én samarbejdspartner, og jeg har stået som projektansvarlig for at køre projektet i mål, fortæller Anna Höskuldsson, medejer af VIpadel.

Hun glæder sig over det færdige resultat og fremhæver samtidigt VIpadels mangeårige baneerfaring.

– Vi er meget glade for resultatet, og det er blevet nogle superflotte baner i Rudersdal, konstaterer hun.

Anna Höskuldsson er medejer af VIpadel, som har været partner i Dansk Padel Forbund siden 2017.

25 års erfaring med baner

VIpadel har arbejdet med etableringen af padelbaner i både ind- og udland lige siden 2001.

Som partner i Dansk Padel Forbund arbejder VIpadel for at fremme udviklingen af sporten ved at støtte foreninger og centre med etablering samt vedligeholdelse af deres faciliteter.

– Vi vil gerne hjælpe, og vi kan vejlede omkring byggeriet og ansøgninger. I samarbejde med Dansk Padel Forbund kan vi komme ud til forskellige foreninger, forklarer Anna Höskuldsson.

I Rudersdal Padel Klub har man haft et rigtig godt samarbejde med VIpadel i hele processen.

– VIpadel har været meget mere end en leverandør for os. De har været en reel partner gennem hele projektet. I et meget langt og til tider krævende forløb med kommunen har de stået ved vores side, deltaget i utallige møder med kommune, arkitekter og ingeniører og aldrig givet op. Og resultatet taler for sig selv: Fundamentet, byggeriet og banerne er udført i topkvalitet. Vi har fået et anlæg, som vi er enormt stolte af, og VIpadels hjælp har været helt exceptionel, udtaler Frederik Bentler, formand i Rudersdal Padel Klub.

For VIpadel handler det i lige så grad om at hjælpe sine kunder med service og vedligeholdelse.

Med de seks nye padelbaner i Rudersdal Padel Klub er endnu et baneprojekt i Danmark kommet i mål.

For VIpadel handler opgaven ikke kun om at bygge baner, men lige så meget om at sikre, at foreningerne har en god partner, der kan hjælpe med etablering, service og vedligeholdelse.

– Hvis der skulle gå et glas i stykker, kan vi skifte det med det samme, fordi vi har folk, der kan gøre det, og fordi vi har reservedele på lager. Vi laver også overdækninger og skifter græs. Vi har hele strukturen i Danmark, og vi er der altid med det samme, forsikrer Anna Höskuldsson.

Fakta: VIpadel

Har bygget padelbaner siden 2001.
Grundlagt af Anna Höskuldsson og hendes spanske mand.
Har været partner med Dansk Padel Forbund siden 2017.
Leverer komplette løsninger fra fundament samt banebyggeri til service og vedligeholdelse.
Har kompetencer inden for udlægning af Mondo-græs, der regnes blandt verdens bedste til padel.
Har installatører og reservedelslager i Danmark, hvilket sikrer en hurtig hjælp og vedligeholdelse.

Læs mere på vipadel.dk

Se også:

Se flere nyheder

Søg på siden