Foråret nærmer sig, dagene bliver lysere, og lige om lidt starter den nye sæson i MakkerLigaen.
Når makkerparrene fra den 1. marts 2026 kan spille mod hinanden frem til den 10. juni 2026, er det med rekordmange deltagere tilmeldt.
Små 700 par deltager i forårssæsonen 2026, hvilket er cirka 200 mere end i efterårssæsonen 2025.
– Jeg er ovenud tilfreds. Jeg havde håbet på, at der kom en tilgang af spillere, men jeg havde aldrig turde drømme om, at det ville blive så voldsomt, at vi kunne se ind i en vækst på cirka 40 procent, lyder det fra Lasse Vedersø, ansvarlig for MakkerLigaen i Dansk Padel Forbund.
God til nye spillere
Hele 35 par spiller i den kommende forårssæson på hjemmebane i Racket Club Taastrup.
Det er noget, som glæder centerleder, Rune Grahn.
– Det er meget fedt, men vi rammer også ret bredt i markedet. Der er så mange padelLink-kampe hos os, og vi har fået opbygget et godt fællesskab om formiddagen i vores center. Ofte har parrene også fået lidt hjælp til booking i løbet af sæsonen, forklarer centerlederen.

Én af Lasse Vedersøs forklarer på MakkerLigaens pludselige popularitet lyder, at produktet har fået en hel del opmærksomhed og kærlighed fra padelforbundet i de forgangne sæsoner.
– Vi har snakket om den og guidet folk ind i MakkerLigaen. Mange steder har vi også linket til den og lavet opslag på sociale medier om, hvad den kan, og at det er et virkelig godt tilbud til blandt andet nye spillere. Derudover har vi fået bedre styr på produktet, og der bliver taget hånd om de ujævnheder eller udfordringer, som muligvis kan opstå, uddyber den ansvarlige.
I Dansk Padel Forbund har man også kunnet konstatere, at MakkerLigaen fungerer som en start for spillere, som har lyst til at konkurrere mod andre, fordi den er billig og nem at gå til.
– Der kommer mange spillere med, som ikke har turneringserfaring eller en spillerlicens, som ikke er et krav at have i MakkerLigaen. Spillerne har typisk spillet nogle americano-formater eller små lokale turneringer, og så kaster de sig over MakkerLigaen, fortæller Lasse Vedersø.
Fordelingen af par i MakkerLigaen (forår 2026)
Herrer: 342 par
Kvinder: 209 par
Mix: 143 par
I alt: 694 par
Vil have faste dage
Det har også flere fordele for spillerne, at der nu kommer 200 flere par med i MakkerLigaen.
– Nu er der sket det, at Sydsjælland er hoppet med på MakkerLiga-bølgen, og så bliver det meget nemmere at lægge puslespillet. Når der kommer flere makkerpar, bliver det også lettere at sikre kortere afstande og et mere passende niveau, lyder det fra Lasse Vedersø.

Selvom der er mange positive ting at tage fat i ved MakkerLigaen, vokser træerne dog stadig ikke ind i himlen i 2026, og der er stadig et større frafald i MakkerLigaen end i DPF Ligaerne.
– Der vil altid være nogle, som falder fra. I mange tilfælde kan de nye par, vi kan se, også være tidligere deltagere, som har fundet en ny makker. Men jeg har et stort ønske om, at parrene i MakkerLigaen har lyst til at spille med sæson efter sæson, siger Lasse Vedersø.
Centerleder Rune Grahn fortæller, at man i Racket Club Taastrup vil kigge ind i at lave faste spilledage for MakkerLigaen, ligesom man har haft succes med at lave faste spilledage for DPF Ligaerne.
– Man går måske lidt mere glip af en holdfølelse i MakkerLigaen, men det er meget nemt at koordinere og at sætte en kamp op, og vi kan se, at spillerne er glade for formatet, siger han.
– Om et år kan det sagtens ske, at vi runder 1000 par i MakkerLigaen. Det vil være helt vildt og en stor sejr for padelfællesskabet og alle de spillere, der vil det her, slutter Lasse Vedersø.



