ZigaForm version 7.6.4

Se vores helt nye kort: Her kan du gå til padel i Danmark

Det skal være nemmere for padelspillere at gå til padel på linje med andre sportsgrene.

Sådan lyder ambitionen bag et helt nyudviklet danmarkskort, der viser et overblik over alle de forskellige træningstilbud for juniorer, unge, seniorer og veteranspillere i hele Danmark.

Danmarkskortet er blevet til i et samarbejde med Dansk Padel Forbunds medlemsforeninger og medlemscentre, som har sendt informationer ind til forbundet om deres træningstilbud.

– Vi oplever en større efterspørgsel på steder, hvor man ”kan gå til padel” på samme måde, som man går til håndbold og fodbold med faste træningstider, et fast hold i holdturneringen og selvfølgelig alt det sociale og unikke fællesskab, som ofte bliver skabt i forlængelse af sådan et setup, siger Lasse Todberg, ansvarlig for medlemsudvikling i Dansk Padel Forbund.

Radius: Km
Indlæser...
Resultater: 0

kørselsvejledning

GET DIRECTIONS

Find Nearby Service Providers

Use my location to find the closest Service Provider near me

View Description

Nøgle til fortsat succes

Ét af de steder, hvor man kan til padel, er i padelforeningen Fredericia Padel Federacion.

Her har man faste træningshold hver mandag, onsdag og lørdag, som skiftevis er forfordelt til de yngre og ældre spillere hver anden uge, ligesom der også er en træner på til de unge.

– Der er en vis økonomisk tanke bag at udbrede disse træningstilbud. For at det rigtig kan rykke sig, skal man også have foreningerne med. Særligt i forhold til at få de unge ind, er foreningerne vigtige, lyder det fra Daniel Kvist, formand for Fredericia Padel Federacion.

Padelcentret PadelHouse Kerteminde dukker også op på danmarkskortet, hvis man søger efter fynske træningstilbud. I padelcentret har man i dag tilbud til alle forskellige aldersgrupper.

– Det har været vigtigt for os at have forskellige træningstilbud, og vi er også blandt de få kommercielle centre, som har haft juniorpadel siden starten. Én af årsagerne til, at vi i dag har mange aktiviteter i vores center, er, at vi gerne vil have alle grupper til at spille padel, forklarer Stig Chalmer, medejer af PadelHouse Kerteminde.

I Dansk Padel Forbund håber Lasse Todberg, at de mange træningstilbud i hele landet kan medvirke til, at padelsporten kan fortsætte sin flotte vækst og blive en national folkesport.

– Jeg tror på, at træningstilbuddene kan gøre padel mere tilgængeligt for helt nye spillere, men også fastholde interessen og motivationen for de spillere, der allerede er etableret i sporten. Det fleksible i, at man kan booke baner stort set døgnet rundt kombineret med de faste træningstilbud, er nøglen til den fortsatte succes for sporten herhjemme, fortæller han.

Sådan bruger du kortet

1. Tryk først på “træningstilbud”

2. Vælg nu én eller flere kategorier

3. Find oplysninger i listen til venstre

Mere motiverede spillere

PadelHouse Kerteminde har lige nu fast, ugentlig børne- og juniortræning med to trænere. Derudover tilbyder centret også pensionistpadel for begyndere, letøvede og øvede spillere.

– Vi hører blandt andet, at der er rigtig mange unge i Odense, som gerne vil gå til padel, hvor der ikke er så mange tilbud. Jeg håber, at danmarkskortet kan være med til at sætte fokus på budskabet om, at man kan gå til padel med en træner i Kerteminde, uddyber Stig Chalmer.

Ifølge Dansk Padel Forbunds ansvarlige for medlemsudvikling skal det nye danmarkskort være med til at skabe en lettere kontakt mellem spillerne og foreningerne eller centrene.

– Jeg håber også, at det vil motivere nye padelcentre- og foreninger til at åbne for lignende aktiviteter på deres baner. Vi ser typisk, at træningsfællesskaber også giver et afkast i form af at spillerne bliver motiveret til at spille endnu mere padel, siger Lasse Todberg og fortsætter:

– Den store drøm er, at samtlige padelfaciliteter i Danmark har et fast tilbud både til børn, unge, voksne og ældre. Jeg håber på at se mange flere lokationer på kortet, uddyber han.

Spørger man Daniel Kvist i Fredericia, er det godt, hvis flere får mulighed for at spille padel.

– Det ville være dejligt med flere medlemmer i vores padelforening, da det er vigtigt for os at sikre, at holdene konstant er fyldt op, fordi det kan svinge i løbet af året, slutter formanden.

Vil I også have jeres tilbud registreret, skal I helt enkelt blot udfylde vores træningstilbudsformular.

Links i artiklen

Se også:

Se flere nyheder

Søg på siden