Dansk Padel Forbund ønsker at orientere sine medlemmer og interessenter om en verserende juridisk uenighed mellem forbundet og forbundets hovedsponsor Lunar.
Da mindst et medie har udvist interesse for sagen og agter at sætte fokus på sagen mellem parterne, er det Dansk Padel Forbunds ønske at give jer medlemmer en kortfattet orientering om sagen, da vi ikke mener at I som medlemmer skal høre om dette første gang i pressen.
Hermed i overskrifter om sagen:
Lunar har sagsøgt Dansk Padel Forbund
Sagen drejer sig om aftaler, ophavsret og eneret.
Sagen blev behandlet i byretten i Glostrup onsdag d. 17. december 2025
Byretten afsagde dom fredag d. 19. december kl. 13.
Sagens afgørelse: Byretten forbyder Dansk Padel Forbund at indgå aftale med en ny hovedsponsor indtil Lunar er blevet tilbudt samme kontraktvilkår.
Dansk Padel Forbund ønsker at understrege, at vi er og har været glade for samarbejdet, og er i sagens natur umådeligt ærgerlige over at denne juridiske uenighed har været nødvendig at bringe for domstolene. Vi har nærlæst dommen i dag og agter at kære kendelsen, hvorefter vi afventer landsrettens afgørelse.
Når vi ikke tidligere har meldt noget officielt ud, var det i håbet om at sagen kunne løses mindeligt og/eller finde sin afgørelse uden pressens opmærksomhed.
Dansk Padel Forbund agter naturligvis at honorere den nuværende hovedsponsoraftale fuldt ud i den resterende aftaleperiode frem til d. 31. december 2025.
For nu har vi ikke yderligere kommentarer til sagen
PÃ¥ vegne af Dansk Padel Forbund
William Menzel
Dan Rahimian
Kristoffer Jørgensen


