ZigaForm version 7.6.4

Lunar Ligaerne skriver ny historie: Nærmer sig 2.000 hold

I alt 1875 hold kæmper i efterårssæsonen 2026 med i Lunar Ligaen samt Lunar Ligaen 4P.

Det er en stigning på 114 hold fra foråret 2026. Lunar Ligaen vækster med 64 hold til 1314 hold, mens Lunar Ligaen 4P med en stigning på 50 hold kommer op på 561 hold i efteråret.

Det er den 12. gang i træk, at Lunar Ligaerne vækster siden den første halvsæson i efteråret 2020. Her deltog 39 hold eller 426 spillere i holdturneringen, der nu har over 15.000 spillere.

– Vi bliver ved med at se en stabil vækst i Lunar Ligaerne, og det siger i sidste ende noget om, at der er en stor loyalitet over for produktet, og det er også dejligt at se, at der kommer nye hold til, og at sporten stadig vokser, udtaler Henrik Vestergaard, ansvarlig for Lunar Ligaerne.

Dækker hele landet

Ligesom i forårssæsonen har flest hold i Lunar Ligaerne hjemmebane i PadelBoxen i Odense.

Her spiller 49 hold med, mens Køge Padel Klub følger trop med imponerende 48 Lunar-hold. På en delt tredjeplads kommer PadelPadel-centrene i Aalborg og Aarhus med 46 hold hver.

Padel Yard i Jernbanebyen og Simons Padel Club i Humlebæk er nye på top 10-listen. Begge centre har 32 hold, som har angivet centrene som hjemmebane i Lunar Ligaerne i efteråret.

Listen over hjemmebaner viser også, hvordan Lunar Ligaerne har fået godt fat i hele landet. Flere centre har lokale miljøer, hvor holdene kan mødes på kryds og tværs gennem sæsonen.

Det er ikke kun de største centre, der bidrager til væksten. Den samlede fremgang på 114 hold i efteråret viser også, at flere spillere og centre fortsat finder vej til holdturneringen.

Desuden mangler der blot 125 hold, før Lunar Ligaerne når den store milepæl – 2.000 hold.

– Lunar Ligaerne er et flagskib i Dansk Padel Forbund, og tilslutningen i holdturneringen fortæller os, at padel står meget stærkt i øjeblikket. Samtidig glæder vi os over, at vi med strukturændringer i både Lunar Ligaen og senest Lunar Ligaen 4P kan tilbyde spillerne et bedre produkt end tidligere med flere jævnbyrdige kampe, afslutter Henrik Vestergaard.

Dyk meget mere ned i statistik og fakta om udviklingen i dansk padel fra 2017 og frem på denne side.

Se også:

Se flere nyheder

Søg på siden