ZigaForm version 7.4.9

Ny forening inviterede til juniordag med pølsevogn og aktiviteter

Godt og vel 45 sjællandske juniorer og deres forældre tilbragte i weekenden flere timer i Padelhuset i Gilleleje for at deltage i en dag fyldt med padelaktiviteter for de unge spillere.

Juniordagen var et resultat af det første netværksmøde for sjællandske medlemsforeninger og medlemscentre, der blev holdt i januar, og som blev faciliteret af Dansk Padel Forbund.

Her meldte flere af forbundets sjællandske medlemmer sig på banen i forhold til at få arrangeret en række aktivitetsdage for de sjællandske padeljuniorer, hvor juniorerne kan mødes på kryds og tværs.

– Det var en dag fyldt med energi og engagement fra de unge padelspillere og med en stor opbakning fra deres forældre, og jeg står tilbage med en følelse af, at vi kan bygge videre på junioraktiviteterne, siger Maria García-Rasmussen, junioransvarlig hos Dansk Padel Forbund.

Kun 14 dage gammel

Det var Gribskov Padelklub, som arrangerede den første juniordag i det sjællandske netværk.

Foreningen blev stiftet for kun 14 dage siden, og er nu blevet godkendt af kommunen, mens man stadig mangler at få de sidste ting såsom bankforholdene i orden, før man kan komme helt i gang.

– I begyndelsen vil vi hos foreningen have et fokus på juniorerne. Padelsporten har ikke nogen fremtid, hvis ikke børnene begynder at spille, siger Lasse Andreassen, der er formand hos Gribskov Padelklub.

Den nordsjællandske padelforening vil således have fokus på at sætte træning op for børn en fast dag om ugen, hvor de unge mennesker fra Gilleleje kommer ned og spiller i Padelhuset Gilleleje, fortæller Lasse Andreassen.

– Vi har startet vores forening, fordi Gitte (Haxen, red.) kan se, at der er brug for det. Lige nu er vores fokus på de unge, og senere vil vi også gerne have tilbud til de ældre spillere, som kan spille i formiddagstimerne, forklarer formanden.

I første omgang glæder han sig over, at Gribskov Padelklub har afviklet den første juniordag.

– Dem, vi har snakket med, har haft en fantastisk oplevelse, og det var også meget stimulerende for os, siger Lasse Andreassen.

Det første trappetrin

Juniordagen i weekenden startede med en kort introduktion, og efterfølgende var der øvelser med spil for de letøvede juniorer og sociale lege for de mindste padelspillere.

Imens holdt Maria García-Rasmussen en workshop for forældrene til juniorspillerne.

– Mit fokus var blandt andet rettet mod, hvordan vi får flere piger involveret i padel, da det er et stort ønske hos Dansk Padel Forbund.

Blandt deltagerne i weekenden var Dragør Padel Klub, Gentofte Padel Club, mens også børn og unge fra DGI Byen i København var taget til Gilleleje for at deltage i juniordagen.

– Målet er, at netværket på længere sigt bliver selvkørerende. Det her er ét ben ud af flere initiativer, som udspringer fra vores padelnetværk, og jeg ser det som starten på at få aktiveret juniorerne og deres forældre, siger Maria García-Rasmussen og fortsætter:

– Lige pludselig bliver juniorerne så dygtige til padel, at de kan spille turneringer, som vi også skal arrangere. Så man kan godt kalde det en slags trappemodel, som vi arbejder efter, fortæller hun.

Hos Gribskov Padelklub glæder man sig til at komme i gang med foreningens arbejde, når alt det praktiske inden længe er på plads.

– Vi er nødt til at have flere tilbud rettet mod de unge padelspillere, ligesom man har i andre sportsgrene, og nu er vi snart klar til selv at tage medlemmer ind, slutter Lasse Andreassen.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Se også:

Se flere nyheder

Søg på siden